Güncel Sanat Yazarlığı Atölyesi Kitapçığı

Kültür için Alan desteğiyle, Galeri A Güncel Sanat Merkezi’nde “Güncel Sanat Atölyeleri: Anlama ve Yazma” başlıklı bir proje gerçekleştirildi. Proje kapsamında, 22-23 Kasım, 29-30 Kasım ve 6-7 Aralık 2019 tarihlerinde, sırasıyla “Güncel Sanatı Anlamak”, “Güncel Sanat Yazarlığı” ve “Sanat Eleştirmenliği” başlıklarında üç farklı atölye düzenlendi.

Proje kapsamındaki “Güncel Sanat Yazarlığı” başlıklı atölyenin ilk gününde düzenlenen panelde Evrim Altuğ, “Ne yazsam sanat olur (mu?)” başlıklı bir sunum yaparak, 20 senelik kişisel pratiklerinin ve akademik kaynakların refakatiyle sanat eleştirisinin kısa tarihini özetledi. Ayşegül Tabak, “Hikâye Anlatıcılığı, Gazetecilik ve Sanat Yazarlığı Arasındaki İlişki” konusunda bir sunum yaptı. Nazlan Ertan ise, hangi durumlarda sanat yazılarının, sanatla birinci dereceden ilgilenmeyen kişilerin ilgisini çektiği konusuna odaklanan bir konuşma yaptı.

Atölyenin ikinci gününde katılımcılar, Nail Özlüsoylu’nun rehberliğinde, Altuğ, Tabak ve Ertan ile birlikte Arkas Sanat Merkezi’ndeki “Picasso: Gösteri Sanatı” sergisini ziyaret ettiler ve ardından, eğitmenlerin rehberliğinde sergiye dair birer yazı hazırladılar.

Atölyenin katılımcılarından Ayşe Perin (Tatari), Defne Tozkoparan, Eda İlbeyci, Gülderen Depas, Öykü Çelik, Seval Deniz Karahaliloğlu, Sevim Özkal ve Yusuf Bulut’un yazıları bir kitapçıkta toplandı. Kitapçığa aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.