Sergi: Yedi Gazel Lal

Bir kış günü kucağıma bırakılan yedi tane solmuş yapraktı yola çıkış serüvenim.
Yedi
şans mı, tılsım mı, nişan mıydı bu yedi gazel, yoksa gelecekten gelen bir mesaj mıydı?
İşaretleri izledim
Cennet cehennemin yedi katmanı
Gökkuşağının yedi rengi
Dünyanın yedi harikası
Gözle görünen yedi gezegen
Yedi temel renk
Yedi göbek soy
Yedi yön, yedi gün, yedi günde yaratılan evren derken; o gün tesadüf gibi görünen bu olay ile tamlığın mükemmelliğin sırrını yedi gazel yaprağıyla bulacağımı tahmin etmemiştim.
Yedi Gazel “Lal” sergisinde, lal olup susup; sadece resimler ile ruhunuzun sesini duyacağınız içsel bir yolculuğa çıkacaksınız.

Sergi, 17-27 Mart 2021 tarihleri arasında Galeri A’da izleyiciye sunulacaktır. Tüm sanatseverler davetlidir.

Sergi: Benim Dünyam

Hayatının sonraki bin yılında yoğunlaştığı ve “BENİM DÜNYAM” başlığı altında topladığı doğa yorumları ile “POSTALANMAMIŞ PULLAR” serisinden örneklerin yer aldığı bu sergide sanatçının 40 yıl önce açtığı ilk kişisel sergisi olan “DOĞA İLE HAŞIR NEŞİR” de olduğu gibi çevreci göndermeler yer almaktadır.

Biyografi
1950 yılında İstanbul’da doğan Reha Yalnızcık 1975’de Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Sanatlar Bölümünden (Günümüzde Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) mezun oldu. Orta öğrenimi sırasında tanıştığı Grafik Sanatların birçok dalında ürünler verdi, ödüller aldı(kitap kapağı, afiş ve illüstrasyon çalışmaları ile). Basın yayın kuruluşlarının gazete ve dergi tasarımlarından logolarına kadar farklı alanlarında da çalıştı. Her zaman en büyük arzusu yalnızca resim yaparak yaşamaktı. Önceleri resim ve grafik sanatları birlikte sürdürdü. İlk kişisel sergisi ‘’Doğa ile Haşır Neşir’’ i(1980 İstanbul Taksim Sanat Galerisi), ‘’Barış’a’’(1981 İstanbul Taksim Sanat Galerisi), ’’Benim İstanbul’um’’(1984 İstanbul Taksim Sanat Galerisi), ilkokul öğrencileriyle birlikte, ortaklaşa yaptığı çalışmalar ile ’’Her gün 23 Nisan’’(1985 İstanbul Taksim Sanat Galerisi), sergilerini bu dönemde gerçekleştirdi. Günümüze kadar 80’in üzerinde kişisel sergi açtı, 100’ün üzerinde karma sergiye katıldı. Ayrıca kendi gibi ressam olan kızı Perincan Yalnızcık ile ortak 14 sergiye imza attılar. 1988-89 yıllarında çocuklara televizyondan resim dersleri verdi.
Pek çok soruna göndermeler içeren resimleriyle oluşan sergilerinin dışında, çok önem verdiği düşünme eğilimine dikkat çekme adına 1992 yılının Ocak ayında 2 adet düşünce kitabı yayınladı. Yurtiçi ve Yurtdışında çok çeşitli yayınlarda yer aldı. Kartpostal, kupa ve telefon rehberi gibi Unicef ürünleri için eserleri seçildi, yayınlandı. Grafikerlik yaptığı dönemde, afiş, kitap kapağı ve illüstrasyon dallarında aldığı çeşitli ödüllerin dışında, 1992 yılında sanatçıya Çocuk Vakfı tarafından ‘’Son Kırk Yılın Çoçuk Resimlerine Katkı Ödülü’’, Inepo’nun ilk kez dağıttığı ‘’Çevre Sanat Ödülleri’’nden; ‘’Resim Dalı’’ ödülü verildi.(2001) 2013 yılında ise Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı’nın, Plastik Sanatlar ödülüne layık görüldü.
17 Eylül-10 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek olan “Benim Dünyam” sergisine tüm sanatseverler davetlidir.

Güncel Sanat Yazarlığı Atölyesi Kitapçığı

Kültür için Alan desteğiyle, Galeri A Güncel Sanat Merkezi’nde “Güncel Sanat Atölyeleri: Anlama ve Yazma” başlıklı bir proje gerçekleştirildi. Proje kapsamında, 22-23 Kasım, 29-30 Kasım ve 6-7 Aralık 2019 tarihlerinde, sırasıyla “Güncel Sanatı Anlamak”, “Güncel Sanat Yazarlığı” ve “Sanat Eleştirmenliği” başlıklarında üç farklı atölye düzenlendi.

Proje kapsamındaki “Güncel Sanat Yazarlığı” başlıklı atölyenin ilk gününde düzenlenen panelde Evrim Altuğ, “Ne yazsam sanat olur (mu?)” başlıklı bir sunum yaparak, 20 senelik kişisel pratiklerinin ve akademik kaynakların refakatiyle sanat eleştirisinin kısa tarihini özetledi. Ayşegül Tabak, “Hikâye Anlatıcılığı, Gazetecilik ve Sanat Yazarlığı Arasındaki İlişki” konusunda bir sunum yaptı. Nazlan Ertan ise, hangi durumlarda sanat yazılarının, sanatla birinci dereceden ilgilenmeyen kişilerin ilgisini çektiği konusuna odaklanan bir konuşma yaptı.

Atölyenin ikinci gününde katılımcılar, Nail Özlüsoylu’nun rehberliğinde, Altuğ, Tabak ve Ertan ile birlikte Arkas Sanat Merkezi’ndeki “Picasso: Gösteri Sanatı” sergisini ziyaret ettiler ve ardından, eğitmenlerin rehberliğinde sergiye dair birer yazı hazırladılar.

Atölyenin katılımcılarından Ayşe Perin (Tatari), Defne Tozkoparan, Eda İlbeyci, Gülderen Depas, Öykü Çelik, Seval Deniz Karahaliloğlu, Sevim Özkal ve Yusuf Bulut’un yazıları bir kitapçıkta toplandı. Kitapçığa aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sergi: Derin Kadar İnce

Orhan Cem Çetin, “Derin Kadar İnce” sergisiyle Galeri A Güncel Sanat Merkezi’nde Fotoğraf sanatının sınırlarını genişleten işleriyle tanınan sanatçı Orhan Cem Çetin, küratör Eda Yiğit’in “Derin Kadar İnce” başlığı altında İzmir için bir araya getirdiği çalışmalarıyla Galeri A’da 7 Ocak 2020 tarihinde açılacak sergide sanatçının ağırlıklı olarak son dönem işleri görülebilecek. Preslenerek düzleştirilmiş organik yapıların görüntüleri ve boyanmış kağıt negatif tabanlı baskılardan oluşan seçki ile Boyalı Kuş isimli video da sergi kapsamında izlenebilecek.Serginin başlığı, bir yüzey sanatı olan fotoğrafın, ten kadar ince görüntü katmanının, inceliğiyle birlikte sahip olduğu anlam derinliği olanaklarına vurgu yapıyor.

Larissa Morais-Resim Sergisi

Larissa Morais Türkiye’de yapacağı ilk kişisel sergisini 28 Kasım-21 Aralık 2019 tarihleri arasında GaleriA Güncel Sanat Merkezi’nde ziyaretçilerine açıyor.

Moskova’da doğdu. Lise yıllarından beri resim yapıyor, ancak ilk aşkı fırça değil, piyanonun anahtarıydı. Bir öğretmenin değişmez vizyonunu müziğe ve görsel sanatlar dünyasına çevirdi. Sanat ödevinde kız kardeşine yardım ederken, bir his resim tutkusuna yol açtı. Moskova Stroganov Sanat Akademisi, Sahne Tasarımı Bölümü mezunu olan Larissa Morais, 1993 senesinden bu yana Amerika Birleşik Devletleri, Kaliforniya eyaletinin Los Angeles şehrinde yaşamaktadır. Sanat hayatına klasik piyano ile başlayan Morais, lise yıllarından sonra görsel sanatlar alanında devam etmiştir. Sergey Gaydikov heykel atölyesindeki çalışmalarının ardından Puşkin Müzesi’nde restorasyon eğitimi almıştır. Larissa Morais, Moskova Tiyatro Sanatları Enstitüsü BFA’dan mezun olmuş olup yıllar boyunca 15. ve 16. yüzyıl resimlerinin konservasyonu ve restorasyonu için dersler aldığı Restorasyon ve Koruma Enstitüsü’ne katılmıştır. Eserleri fotoğraf karesi gibi gerçekçi bir izlenim yaratmaktadır. Resimlerinde en sevdiği konu, detaylara gösterilen özenle birlikte modelin karakterine olan dikkat kadar güçlü olduğu resimlere bir gerçeklik kazandırdığı insan figürüdür. Morais’in resimleri gerçek güzelliği yakalamakta olup, hareketli ve duygusallık ile doludur.

KATILDIĞI SERGİLER

2019 Lahaina Galleries, Whitefish, MT – Group2019 Lahaina Galleries, Newport Beach, CA – Group2019 Lahaina Galleries, Wailea, Hawaii – Group2018 Lahaina Galleries, Napa Valley, CA – Group2018 Lahaina Galleries, Vancouver, Canada – Group2018 Lahaina Galleries, Bis Island, Hawaii – Group2017 Lahaina Galleries, Big Island, Hawaii – Solo2017 Lahaina Galleries, Newport Beach, CA – Group2017 Lahaina Galleries, Portland, OR – Group2017 Lahaina Galleries, Newport Beach, CA – Group2017 Lahaina Galleries, Wailea, Hawaii – Group2016 Lahaina Galleries, Newport Beach, CA – Group2016 Lahaina Galleries, Lahaina, Hawaii – Group2015 Lahaina Galleries, Wailea, Hawaii – Group2014 Lahaina Galleries, Newport Beach, CA – Group2015 Lahaina Galleries, Maui, Hawaii – Group2014 Lahaina Galleries, Newport Beach, CA – Group2012 Larissa Morais Studio, Orange, CA – Solo2012 The Dina Collection, Beverly Hills, CA – Group2012 Studio Gallery at Bayside Restaurant, Newport Beach, CA – Solo2012 Studio Gallery at Bistango Restaurant, Irvine, CA – Group2011 Bowers Museum, Santa Ana, CA., Russian White Nights Event2011 Christopher Morgan Galleries, Palm Desert, CA – Solo2010 Christopher Morgan Galleries, Palm Desert, CA – Solo2010 Glass Garage Gallery, West Hollywood, CA – Group2009 Miranda Galleries, Laguna Beach, CA – Two Men Show2009 Christopher Morgan Galleries, Palm Desert, CA – Solo2008 Fendi Casa, West Hollywood, CA – Group2008 Christopher Morgan Galleries, Palm Desert, CA – Solo2008 Glass Garage Gallery, West Hollywood, CA – Group2007 Zantman Art Galleries, Palm Desert, CA – Solo2007 Evan Lurie Gallery, Carmel, IN – Group2007 Lurie Fine Art Galleries, Miami, FL – Group2006 Glass Garage Gallery, West Hollywood, CA – Solo2005 SOHO Gallery, Studio City, CA – Group2005 Lurie Fine Art Galleries, Boca Raton, FL – Solo2004 SOHO Gallery, Studio City, CA – Solo2004 RDS Gallery, S. Hampton, FL – Solo2004 Kent Gallery, Key West, FL – Group2004 Lurie Fine Art Galleries, Boca Raton, FL – Solo2003 SOHO Gallery, Studio City, CA – Solo2003 SOHO Gallery, Studio City, CA – Group2003 Glass Garage Gallery, West Hollywood, CA – Group2002 SOHO Gallery, Studio City, CA – Group2002 Glass Garage Gallery, West Hollywood, CA – Solo2002 Glass Garage Gallery, West Hollywood, CA – Group2001 SOHO Gallery, Studio City, CA – Group1993 Hammer Trade Center, Moscow, Russia – Solo1993 El Paseo Art Gallery, Mogan, Spain – Group1992 Church Art Gallery, Fremantle, Australia – Group1991 Mars Gallery, Moscow, Russia – Solo1989 Mars Gallery, Moscow, Russia – Solo1988 Mars Gallery, Moscow, Russia – Group

Güncel Sanat AtölyeleriGüncel Sanat Atölyeleri: Anlama ve Yazma
Galeri A Güncel Sanat Merkezi
 
Güncel Sanatı Anlamak, 22-23 Kasım 2019
Güncel Sanat Yazarlığı, 29-30 Kasım 2019
Sanat Eleştirmenliği, 6-7 Aralık 2019
 
 
Güncel Sanatı Anlamak, 22-23 Kasım 2019
 
22 Kasım Cuma
 
16:30 – 19:00 Panel
 
Moderatör       : Fırat Arapoğlu
Konuşmacılar : Fırat Arapoğlu, Ayşegül Kurtel, Gökçe Dervişoğlu Okandan
 
Atölyenin panel kısmında Fırat Arapoğlu “Çağdaş Sanat Üzerine Düşünceler” başlıklı bir sunum yapacak olup, Ayşegül Kurtel güncel sanatın kavramsal çerçevesi ve güncel sanatta biçim çeşitliliğine değinecektir. Gökçe Dervişoğlu Okandan ise “Güncel Sanatı Anlamak: Yaratıcı Endüstriler ve Ekosistemi” başlıklı bir sunum gerçekleştirecektir.
 
Panel sonunda katılımcılardan, yorumlamak üzere bir güncel sanat yapıtı belirleyerek 23 Kasım Cumartesi günü gerçekleşecek atölyeye gelmeleri istenecektir. 
 
23 Kasım Cumartesi
 
11:00 – 17:00 Atölye çalışması          
 
Moderatör       : Ayşegül Kurtel
 
Eğitmenler      : Fırat Arapoğlu, Ayşegül Kurtel, Gökçe Dervişoğlu Okandan
 
Katılımcılar tek tek, seçtikleri güncel sanat yapıtını yorumlayacaklar ve eğitmenlerin yol göstericiliğinde, diğer katılımcıların da katkılarıyla bir tartışma ortamı oluşturulacaktır.  
 
Eğitmenler Hakkında:
 
Fırat Arapoğlu
Fırat Arapoğlu sanat tarihçisi, eleştirmen ve bağımsız küratör olarak İstanbul’da çalışmaktadır. Altınbaş Üniversitesi’nde İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Türkiye ve yurtdışında birçok serginin küratörlüğünü yapmıştır. 2019 projeleri arasında: “Future Unforgettable”, Krassimir Terziev solo sergi (2019, Versus Art Projects, İstanbul), İzler (2019, Mod, Moda), “İçimizdeki Şeytan” (2019, Artist İstanbul Sanat Fuarı) ve Simbart’ın tek günlük solo sergi programları sayılabilir. 3. Çanakkale Bienali’nin ile 3. ve 4. Uluslararası Mardin Bienalleri’nin eş-küratörlüğünü yapmıştır.
 
Türkiye’de yurtdışında katkıda bulunduğu sanat dergileri arasında Genç Sanat, Art-İst Modern & Actual, ICE, ARTAM, Art Unlimited, Critical Culture, RH+, İstanbul Art News, Sanat Dünyamız ve Flash Art sayılabilir. Birgün, Cumhuriyet ve SOL gibi gazetelere de katkıda bulunmuştur. Sanat ve sanat eğitimi üzerine yazdığı makaleleri uluslararası sempozyumlarda sunmuştur. Aynı zamanda İstanbul Modern Art Museum, Moda Sahnesi, Narmanli Sanat, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde konuşmalar yapmıştır. Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği AICA-Türkiye’nin 2018-2020 başkanlığını yapmaktadır.
 
Ayşegül Kurtel
Ayşegül Kurtel, lise öğrenimini Özel İzmir Amerikan Lisesi’nde tamamladıktan sonra, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde öğrenim görmüş ve ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamlamıştır. Aynı bölümde öğretim görevlisi olarak çalıştığı 9 sene içerisinde ‘Sanat Tarihi, Rönesans Dönemi’, ‘İkonografi’, ‘Güncel Sanat’, ‘Görsel Algılama’, ‘Tasarıma Giriş’, ‘Sanat Eseri Çözümleme’ gibi konularda ders vermiştir. Eş zamanlı olarak, 8 yıl süreyle Mazhar Zorlu Sanat Galerisi’nin sanat danışmanlığını yürütmüştür. 2001 yılında kurduğu Galeri Akademist’in 11 yıl boyunca yöneticiliğini yürütmüştür. Yerel bir televizyon kanalında, 4 yıl süreyle “Kültür ve Sanat” programının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenmiştir. 2014 yılında kurulan Galeri A Güncel Sanat Merkezi’nin kurucu ortağıdır.
 
İzmir’de 2003 yılından beri faaliyet gösteren, şehrin ilk sürdürülebilir güncel sanat mekânı olan K2 Güncel Sanat Merkezi’nin ve K2 tarafından 2007’den bu yana 4 kez gerçekleştirilmiş olan PORTIZMIR’in (İzmir Uluslararası Güncel Sanat Trienali) kurucu direktörüdür. K2 aynı zamanda, Urla’daki ormanlık bir arazide, tamamen doğayla dost olarak kurulan sanatçı yerleşkesi K2 Urla Nefes Alanı’nı işletmektedir. Yurt içi ve yurt dışında küratörlük deneyimleri de bulunan Kurtel, Türkiye’de ve yurt dışında çok sayıda ulusal ve uluslararası konferansta konuşmacı olarak yer almıştır. Kurtel, 2010 yılında Fransa Devleti tarafından ‘Chevalier dans l’Ordre des Arts et des Lettres’ Sanat ve Edebiyat Nişanı ile ödüllendirilmiştir.
 
Gökçe Dervişoğlu Okandan
Doç. Dr. Gökçe Dervişoğlu Okandan İstanbul Üniversitesi’nde ekonomi/işletme alanında lisans, yönetim-organizasyon alanında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamlamış, araştırmacı olarak yüksek lisans sırasında Innsbruck Üniversitesi’nde, doktora sırasında Copenhangen Business School Art & Leadership Centre’da, doktora sonrası araştırma için Princeton Üniversitesi Woodrow Wilson Siyaset Okulu’nda bulunmuştur. Strateji alanında Doçent unvanını alan Okandan, halen İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde yaratıcı endüstriler odaklı girişimcilik, sosyal inovasyon gibi konularda lisans ve yüksek lisans düzeyinde dersler verip sürdürülebilirlik, yaratıcılık, yenilik, kurumsal vatandaşlık konularında araştırmalar yapmakta, mentorluk vermektedir.  Kültür Politikaları ve Yönetimi ve İş Etiği Araştırma Merkezleri yönetim kurulu üyesi, Global Girişimcilik Haftası Türkiye İcra Kurulu üyesidir. Okandan, 2004 yılından beri katılımlı yöntemler konusunda moderasyon ve danışmanlık vermekte, yaratıcı girişimcilik ve tasarım odaklı düşünce atölyeleri düzenlemektedir.
 
 
Güncel Sanat Yazarlığı, 29-30 Kasım 2019
 
29 Kasım Cuma
 
16:30 – 19:00 Panel
 
Moderatör       : Evrim Altuğ
Konuşmacılar : Evrim Altuğ, Ayşegül Tabak, Nazlan Ertan
 
Evrim Altuğ, “Ne yazsam sanat olur (mu?)” başlıklı, arşivsel kaynaklara yaslayacağı sunumunda, 20 senelik kişisel pratiklerinin ve akademik kaynakların refakatiyle sanat eleştirisinin kısa tarihini özetlemeyi arzulamaktadır. Katılımcıların bu alana niçin ilgi duydukları veya duyamadıkları konusunda örnek haber, tartışma veya yazılardan yola çıkmayı amaçlayacaktır. Bu konuda zamanla dönüşen yayın ve medya teknolojilerinin eleştirinin görünürlüğü ile işlevselliğine etkilerinin altını çizmeyi hedeflemektedir. Sunumunda ve atölyesinde, katılımcılarla bu başlığı gerek kronolojik gerekse kişisel tecrübelerden yola çıkarak yerel ve küresel perspektif ile kaynaklar vasıtasıyla, elbette örnek metinlerle paylaşım ve tartışmaya açacaktır.
 
Ayşegül Tabak, “Hikâye Anlatıcılığı, Gazetecilik ve Sanat Yazarlığı Arasındaki İlişki” başlıklı sunumunda, modern sanatı, enstalasyonları ve güncel sanatı kişisel ve kolektif hikâyelerimizden yola çıkarak anlamlandırmanın bir yöntem olarak ele alınması ve metni yazarken gazetecilik pratiklerinin bu anlamlandırmanın altını dolduracak araştırmalarda nasıl kullanılabileceği konusuna odaklanacaktır.
 
Nazlan Ertan, kültür editörlüğünü yürüttüğü Al-Monitor deneyiminden yola çıkarak, “hangi durumlarda sanat yazılarının, sanatla birinci dereceden ilgilenmeyen kişilerin ilgisini çektiği” konusuna odaklanan bir konuşma yapacaktır.  
 
30 Kasım 2019 Cumartesi
 
10:30 – 18:00 Atölye çalışması
 
Moderatör       : Nazlan Ertan
Eğitmenler      : Evrim Altuğ, Ayşegül Tabak, Nazlan Ertan
 
10:30 – 12:30       Küratör Jean-Luc Maeso rehberliğinde, “Picasso: Gösteri Sanatı” sergisi turu, Arkas Sanat Merkezi
(http://www.arkassanatmerkezi.com/article.aspx?pageID=5)
 
13:00 – 14:00       Öğle yemeği ve sergi hakkında tartışma, Galeri A
 
14:00 – 16:00       Katılımcılar 3 gruba ayrılacak ve sergi hakkında 500-600 kelimelik  birer yazı hazırlayacaklardır. Katılımcıların yararlanmaları için sergi kitapları hazır bulundurulacaktır. Katılımcılara bilgisayar sağlanmayacak olup, dileyen katılımcılar, yazmak için kişisel bilgisayarlarını getirebilirler.
 
16:00 – 18:00       Hazırlanan yazılar, eğitmenlerin rehberliğinde değerlendirilecektir.
 
Eğitmenler Hakkında:
 
Evrim Altuğ
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Televizyon Bölümü ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Bölümü’nde (burslu olarak) bir süre eğitim aldı; aynı üniversitede Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı’na katıldı. 9. Kanal Televizyonu’nda 1998’de stajyer olarak başlayan ve 2000’de bölüm sorumlusu olarak biten sanat muhabirliğini, 2000-2005 yılları arasında Radikal gazetesi Kültür Sanat Servisi’nde sürdürdü; Binden fazla yazı, röportaj ve özel haber hazırladı. Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği – AICA Türkiye’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. Kısa bir süre Açık Radyo’da, Dr. Ömer Madra eşliğinde “Açık Gazete”leri okudu.
2003’te, İstanbul Bilgi Üniversitesi 3. Performans Günleri’ne Recycled Performance adlı eleştirel bir çalışmayla katılan Altuğ, çok sayıda sergi kataloğu metni yazdı, söyleşiler gerçekleştirdi; dört yıl boyunca, www.gazetem.net sayfasında yazıları yayımlandı. Mart 2006-07 arası BirGün gazetesinde kültür-sanat editörü ve muhabiri olarak görev aldı. Newsweek Türkiye dergisi kurucu kadrosunda kültür-sanat alanında çalıştı. Ardından Sabah gazetesine, 2009’a değin, muhabir ve editör sıfatıyla transfer oldu. Henkel Art Award, Pınar Çocuk Resim Yarışması ve Full Art Prize ile BaSE, Mamut Art Project ve Yanköşe gibi çeşitli sanat girişim ve ödüllerinde üyeliği de bulunan Altuğ, Milliyet Sanat, Sanat Dünyamız ve Cumhuriyet gazetesi için yazılar yazdı, Cumhuriyet gazetesinin kültür sanat şefliğini ve muhabirliğini yaptı. Halen Art Unlimited, Gazete Duvar ve Artful Living’de yazıyor. Açık Radyo’da konuk olarak Yolgeçen programına devam ediyor. 
Kitapları:Peki, Galericiler Bu İşe Ne Diyor? (YKY), Orası Kamusal Alan (Siyah Beyaz Galerisi 30. Yıl kitabı). 
Ayşegül Tabak
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi ile İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunu, bilim ve sanat konularında makale ve röportaj içerikleri üreten, edebiyatla ilgilenen bir serbest gazeteci. Eleştiriye dair dersler ve atölyeler vermiş bir sanat yazarı ve eğitmen. Daha yavaş ve sessiz bir yaşam hayaliyle oğlunu alıp İstanbul’u terk etmiş bir anne. Bir süredir Safranbolu Belediyesi’nde Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Koordinatörü.
 
Nazlan Ertan
Nazlan Ertan, 1990’dan beri gazeteci ve iletişim uzmanı olarak Türkiye’de ve yurt dışında çalışmaktadır. Turkish Daliy News, Hürriyet ve CNN-Türk’te 12 sene çalışmıştır. Brüksel’de yaşadığı dönemde, BBC Türkçe servisine, The European Voice’a ve başka uluslararası yayınlara, AB ve NATO konularında katkı sağlamıştır. 2001’de Türkiye’ye döndükten sonra, İngilizce yayın yapan Turkish News ve The Anatolian’da çalışmıştır.
 
Daha sonra gazetecilikten farklı bir yöne giderek Hollanda Ankara Büyükelçiliği’nde medya/ politika danışmanlığı yapmış, Avrupa Komisyonu’nda çalışmış, Uluslararası Yol Federasyonu’nun (IRF) Brüksel-Cenevre-Washington üçgeninde İletişim Direktörü olmuş, Ankara’daki AB Bilgi Merkezi’nin Direktörlüğünü yürütmüştür. Şimdi AB Başkanlığı olan AB Genel Sekreterliği’nin Sivil Toplum, İletişim ve Kültür Direktörü olarak da görev yapmıştır. Ertan, halihazırda Al-Monitor’un Kültür Editörü’dür.
 
 
 
Sanat Eleştirmenliği, 6-7 Aralık 2019
 
6 Aralık Cuma
 
16:30 – 19:00 Panel: “Eleştirel (Bakma / Düşünme / Okuma / Yazma)”
 
Moderatör       : Ragıp Ertuğrul
Konuşmacılar : Ragıp Ertuğrul, Kültigin Kağan Akbulut, Rana Öztürk
 
7 Aralık Cumartesi
 
10:30 – 18:00 Atölye çalışması
 
Moderatör       : Kültigin Kağan Akbulut
Eğitmenler      : Kültigin Kağan Akbulut, Rana Öztürk
 
10:30 – 12:30       “DORA” Enstalasyon, Bernard Pras, Fransız Kültür Merkezi (https://www.ifturquie.org/etkinlik/dora-bernard-pras-2/) rehberli turu
 
13:00 – 14:00       Öğle yemeği ve sergi hakkında tartışma, Galeri A 
 
14:00 – 16:00       Katılımcılar iki gruba ayrılarak sergi hakkında 500-600 kelimelik birer eleştiri yazısı hazırlayacaklardır. Katılımcılara bilgisayar sağlanmayacak olup, dileyen katılımcılar, yazmak için kişisel bilgisayarlarını getirebilirler.
 
16:00 – 18:00       Hazırlanan yazılar, iki eğitmenin rehberliğinde değerlendirilecektir.
 
Eğitmenler Hakkında:
 
Ragıp Ertuğrul
İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Yüksek Lisans mezunu olan Ertuğrul, profesyonel iş yaşamında kurumsal iletişim ve pazarlama iletişimi alanında yöneticilik yapmaktadır. Dramaturji, Tiyatro Eleştirisi, Eleştirel Düşünme, Medyada Eleştiri, Sanat Yönetimi, Sanat Sponsorluğu, Tiyatro İşletmeciliği ve Etkinlik İletişimi alanlarında uzmanlığı olup konferans ve seminerler vermektedir.
 
1999 yılında Sanat Çevresi dergisinde başladığı eleştiri yazılarını, Anne & Trends, Tiyatro… Tiyatro, Tempo, T24.com’da sürdürdü. 2011- 2019 yılları arasında Vatan Gazetesi’nin hafta sonu ekinde ‘Kahvede Şenlik’ başlığıyla köşe yazıları yayımlandı. 2015 yılından bu yana UNESCO Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi Başkanlığı görevini yürüten Ertuğrul, aynı zamanda International Association of Theatre Critics –  IATC’nin Yönetim Kurulu Üyesidir.
 
2011 yılında Hacettepe Üniversitesi tarafından düzenlenen 75. Yıl Cüneyt Gökçer Ödülleri’nde ‘Yılın En İyi Eleştirmeni’ ödülüne değer görüldü. Ragıp Ertuğrul’un tiyatro sanatçısı Dilek Türker’in yaşam öyküsünden hareketle yazdığı anlatı-romanı “Soytariçe”, Ekim 2016’da Tekin Yayınevi’nden çıktı. 2018 yılında kurduğu REST Tiyatro’nun ilk prodüksiyonu olarak Türkiye prömiyeri yapan Milan Kundera’nın “Jacques İle Efendisi” oyunuyla Ekin Yazın Dostları’nın “Yılın Yönetmeni” ödülüne değer görüldü. 2019-2020 sezonunda Joel Pommerat’nın “Tüccarlar” adlı oyununu sahneye koydu.
 
Kültigin Kağan Akbulut
Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler eğitimi aldı. Gazete Duvar başta olmak üzere çeşitli yayınlara sanat, sinema ve yeni medya alanlarında yazıyor. Susma Platformu’nun online portalı Susma24.com’un internet editörü olarak çalışıyor. Güncel Sanat Bülteni isimli e-bülten projesini geliştiriyor.
 
Rana Öztürk
Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi, İşletme Bölümü’nde tamamlayan Rana Öztürk, yüksek lisans derecesini Türkiye’deki Kavramsal Sanat Çalışmalarının Bir Analizi başlıklı teziyle İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Sanat Tarihi Bölümü’nden aldı. 2006’dan 2015’e dek İrlanda’da yaşayan Öztürk, çağdaş sanat tarihi/teorisi ve sergi incelemeleri alanlarındaki doktora çalışmasını Dublin’deki National College of Art and Design (NCAD) okulunun Görsel Kültür Fakültesi’ne bağlı olarak Küresel Modernite Anlatıları: İlişkisel Coğrafyaların Haritalandırıldığı Yerler Olarak Uluslararası Çağdaş Sanat Sergileri başlıklı teziyle tamamladı. Bu dönemde aynı zamanda Dublin’deki Graduate School of Creative Arts and Media (GradCAM) araştırmacılarından biri oldu.
 
Akademik çalışmalarının yanı sıra küratör, koordinatör, editör ve çevirmen olarak da çeşitli kurumlarla çalışan Öztürk, 2007’de İrlanda’da Cork’un Shandon mahallesinde Slow Space Fast Pace, 2010’da 3. Sinopale kapsamında Sinop Halk Kütüphanesinde Geçici Olarak Rafa Kaldırıldı ve 2014’te İrlanda, Sirius Arts Centre’da We All Live on the Same Sea sergilerinin ve 2018’de Aslı Narin’in Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde gerçekleşen solo sergisi Carpe Noctem’in küratörlüğünü yaptı. Ağustos/Eylül 2017’de Dublin’de Fire Station Artists’ Studios’ta misafir küratörlük programına katıldı. MEIndex İrlandalı sanatçı filmleri veritabanı küratörü olarak yaptığı seçkiler Cityscape: The Ruins of the Present ve The Future is Another Country başlıklarıyla Temple Bar Gallery + Studios ve AMINI 17 sanatçı filmleri festivali kapsamında The MAC, Belfast’ta gösterildi. HER HÂL Kolektif etkinlikleri olarak Ekim 2017 ve Mart 2018’de Sinem Dişli ile birlikte Tekrar ∞ Döngü Konuşma ve Performans Serisi’ni düzenledi. Çeviri, söyleşi ve metinleri 2001’den bu yana çeşitli sanat dergi ve yayınlarında yayımlanmakta olan Rana Öztürk, 2015’ten beri Yeditepe Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi gibi okullarda sanat tarihi, çağdaş sanat eleştirisi ve teorisi, görsel kültür üzerine dersler vermektedir. 2018’de İstinye Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaya başlamıştır.
 
 
Atölyelere katılım ücretsiz olup, kontenjan her atölye için 20 kişiyle sınırlıdır.
Bir kişinin tek atölyeye veya birden fazla atölyeye katılması mümkündür.
Atölyeleri tamamlayan katılımcılara katılım belgesi verilecektir.
 
Kayıt için: https://tr.surveymonkey.com/r/7P9DX6X
 
fb: Asanatgalerisi
Telefon: +90 (232) 404 40 46

Sergi: Mühürlenmiş Zaman


Erhan Cihangiroğlu 6. Kişisel sergisi olan ‘’ Mühürlenmiş Zaman’‘ ile
düş dünyasının kapılarını Galeri A Güncel Sanat Merkezi’nde 24 Ekim – 16 Kasım 2019 tarihleri arasında ziyaretçilerine açıyor. Cihangiroğlu, yapıtlarında yalnızlığa ve hüzne derin, meşakkatli bir kavrayışla yaklaşıyor. Doğayla şifalandırıyor insanı, mutsuzluğu ve kederi; ağaçtan, daldan, denizden, kuştan, balıktan, kelebekten sorup bulsun istiyor aradığı cevapları; özüyle karışsın, toprağını yadırgamasın, suyun yolunda akıtsın acısını, göğe ulaştırsın sesini. Mekanla kurduğu bağ küstüğü yanlarıyla barışmasına vesile olsun diye insan ruhunu, koşulsuz/plânsız doğaya teslim ediyor ve yeryüzünün iç görüsüne inandırıyor. Şüphesiz kelimelerle buluşturmadan, söze sese dökmeden sadece çizerek bu gayeyi anlatabilmek parçalardan bütüne ulaştıran hikayeleri duyumsayabilmekle ve eksiksiz biriktirebilmekle ilgili. Yaşarken farkına varamadan geçip gittiklerimize bir an, kısacık bir an dönüp bakmamızı istiyor ve gördüklerimizle yani düşlerle iyileştirmemizin mümkün olduğuna inandırıyor kırılganlığımızı. Şiir gibi denirdi ya bir zamanlar güzel olanın hakkını aklın bahane ettiklerine teslim etmek için, tam da öyle, sanatçı içinde salındığımız boşlukta dilimizin ucuna gelen lakin söylenirse sanki incitileceği düşünülen dizeleri biriktiriyor.’’