Hücre

Hücre” sergisi 19 eserden oluşuyor. Sergi de noktalar hücreleri temsil ediyor. Hücre araştırması ve yapılışı bir buçuk senemi aldı. Güzel bir arayış ve uygulama zamanı oldu benim için. Bu sergide insanın kendi hücreleri yansıra bulunduğumuz ortamdaki hücrelere de dokunarak, bir bütün olarak işlemek istedim bu hücreleri. Kimisi insan vücudundan hücreler, kimisi ise dokunduğumuz, beraber yasadığımız gündelik hayatımızdaki organizmalar.
 
BİYOGRAFİ :
 
Eda Su Neidik Fransız – Türk ressam. İlk, orta ve lise eğitimini Paris’te tamamlayarak Sorbonne Güzel Sanatlar’dan mezun oldu. Aynı zamanda Sudden Theatre oyunculuk eğitimini tamamladı. 19 yaşında Erasmus programıyla Bologna Güzel Sanatlar Akademisi’ni kazanarak İtalya’ya yerleşti. Yüksek lisans için Madrid’de İED’yi kazandı ve iki yıl Madrid’de Tekstil Tasarımı okudu. Yüksel lisans programını bitirmek üzere Londra’ya taşındı ve stajını ERBA’da gerçekleştirdi.
İlk kişisel sergisini 2011’de “Eylem” ismiyle İstanbul’da açtı.
2012’de Paris’teki “Play me I’m Yours” projesinde, 40 sanatçı arasında yer aldı ve bu projedeki eseri dünya turuna çıktı. Bu sergide bir piyano üzerine Mevlana’yı resmeden ilk sanatçı oldu.
2013’te, Paris’teki Galerie Perles Rouges’da “ L’Ere de Je” adlı ikinci kişisel sergisini açtı.
Aynı yıl Peker Sanat Sergileme Ödülü’nü aldı.
Üçüncü kişisel sergisi olan “2’li Oyun” 2014’te Ankara’da Antigone Sanat Evi’nde gerçekleşti
Bu sergideki eserlerinden bazıları İstanbul’da Sefahathane’de de sergilendi.
2015’teki müzayedelerde ve katıldığı karma sergilerde genç sanatçının otuzdan fazla eseri önemli koleksiyonlara adını yazdırdı.
Sanatçı 2015 yılında ülkemizi festivallerde temsil eden Yemekteydik ve Karar Verdim isimli filmde hem tekstil hem de görsel alandaki üretimleriyle sanat grubu çalışmalarında yer aldı.
Niş Art’ta 2016’da açılan “İki Nokta Arası” isimli sergi Eda Su Neidik’in dördüncü kişisel sergisidir.
Geçtiğimiz aylarda Soul’n Art’da “Alphabetic” isimli karma fotoğraf sergisine de katılan sanatçı, beşinci kişisel sergisi olan “İRİS’İN DAMLALARI” ile yine Soul’n Art’ta eserlerini izleyicileriyle buluşturmuştu.
2018 yılının Mart ayında Kansersiz Yaşam Derneği organizasyonu ile sergilenen “Benim Yaşam Rengim Sergisi” adlı Sosyal Sorumluluk Projesine, 24 ressamdan biri olarak resimleriyle destek vermişti. Bu serginin geliri Kansersiz Yaşam Derneğine bağışlanmıştır.
2018 yılının Ağustos ayında Bodrum’da sanatçının 2 ara sergisi yerli yabancı turistlerin ve Bodrumluların yoğun ilgisi ile gerçekleşmiştir.
2019 Nisan ayında Asmalımescit Art gallery de “ Hücre” sergisini açan sanatçının bu Sergisi de yoğun ilgiyle karşılanarak Antalya yolculuğuna çıkar ve Mayıs 2019 da Antalya da Şebnem Art galeri de sergilenir.

Sergi: Yedi Gazel Lal

Bir kış günü kucağıma bırakılan yedi tane solmuş yapraktı yola çıkış serüvenim.
Yedi
şans mı, tılsım mı, nişan mıydı bu yedi gazel, yoksa gelecekten gelen bir mesaj mıydı?
İşaretleri izledim
Cennet cehennemin yedi katmanı
Gökkuşağının yedi rengi
Dünyanın yedi harikası
Gözle görünen yedi gezegen
Yedi temel renk
Yedi göbek soy
Yedi yön, yedi gün, yedi günde yaratılan evren derken; o gün tesadüf gibi görünen bu olay ile tamlığın mükemmelliğin sırrını yedi gazel yaprağıyla bulacağımı tahmin etmemiştim.
Yedi Gazel “Lal” sergisinde, lal olup susup; sadece resimler ile ruhunuzun sesini duyacağınız içsel bir yolculuğa çıkacaksınız.

Sergi, 17-27 Mart 2021 tarihleri arasında Galeri A’da izleyiciye sunulacaktır. Tüm sanatseverler davetlidir.

Sergi: Benim Dünyam

Hayatının sonraki bin yılında yoğunlaştığı ve “BENİM DÜNYAM” başlığı altında topladığı doğa yorumları ile “POSTALANMAMIŞ PULLAR” serisinden örneklerin yer aldığı bu sergide sanatçının 40 yıl önce açtığı ilk kişisel sergisi olan “DOĞA İLE HAŞIR NEŞİR” de olduğu gibi çevreci göndermeler yer almaktadır.

Biyografi
1950 yılında İstanbul’da doğan Reha Yalnızcık 1975’de Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Sanatlar Bölümünden (Günümüzde Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) mezun oldu. Orta öğrenimi sırasında tanıştığı Grafik Sanatların birçok dalında ürünler verdi, ödüller aldı(kitap kapağı, afiş ve illüstrasyon çalışmaları ile). Basın yayın kuruluşlarının gazete ve dergi tasarımlarından logolarına kadar farklı alanlarında da çalıştı. Her zaman en büyük arzusu yalnızca resim yaparak yaşamaktı. Önceleri resim ve grafik sanatları birlikte sürdürdü. İlk kişisel sergisi ‘’Doğa ile Haşır Neşir’’ i(1980 İstanbul Taksim Sanat Galerisi), ‘’Barış’a’’(1981 İstanbul Taksim Sanat Galerisi), ’’Benim İstanbul’um’’(1984 İstanbul Taksim Sanat Galerisi), ilkokul öğrencileriyle birlikte, ortaklaşa yaptığı çalışmalar ile ’’Her gün 23 Nisan’’(1985 İstanbul Taksim Sanat Galerisi), sergilerini bu dönemde gerçekleştirdi. Günümüze kadar 80’in üzerinde kişisel sergi açtı, 100’ün üzerinde karma sergiye katıldı. Ayrıca kendi gibi ressam olan kızı Perincan Yalnızcık ile ortak 14 sergiye imza attılar. 1988-89 yıllarında çocuklara televizyondan resim dersleri verdi.
Pek çok soruna göndermeler içeren resimleriyle oluşan sergilerinin dışında, çok önem verdiği düşünme eğilimine dikkat çekme adına 1992 yılının Ocak ayında 2 adet düşünce kitabı yayınladı. Yurtiçi ve Yurtdışında çok çeşitli yayınlarda yer aldı. Kartpostal, kupa ve telefon rehberi gibi Unicef ürünleri için eserleri seçildi, yayınlandı. Grafikerlik yaptığı dönemde, afiş, kitap kapağı ve illüstrasyon dallarında aldığı çeşitli ödüllerin dışında, 1992 yılında sanatçıya Çocuk Vakfı tarafından ‘’Son Kırk Yılın Çoçuk Resimlerine Katkı Ödülü’’, Inepo’nun ilk kez dağıttığı ‘’Çevre Sanat Ödülleri’’nden; ‘’Resim Dalı’’ ödülü verildi.(2001) 2013 yılında ise Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı’nın, Plastik Sanatlar ödülüne layık görüldü.
17 Eylül-10 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek olan “Benim Dünyam” sergisine tüm sanatseverler davetlidir.

Güncel Sanat Yazarlığı Atölyesi Kitapçığı

Kültür için Alan desteğiyle, Galeri A Güncel Sanat Merkezi’nde “Güncel Sanat Atölyeleri: Anlama ve Yazma” başlıklı bir proje gerçekleştirildi. Proje kapsamında, 22-23 Kasım, 29-30 Kasım ve 6-7 Aralık 2019 tarihlerinde, sırasıyla “Güncel Sanatı Anlamak”, “Güncel Sanat Yazarlığı” ve “Sanat Eleştirmenliği” başlıklarında üç farklı atölye düzenlendi.

Proje kapsamındaki “Güncel Sanat Yazarlığı” başlıklı atölyenin ilk gününde düzenlenen panelde Evrim Altuğ, “Ne yazsam sanat olur (mu?)” başlıklı bir sunum yaparak, 20 senelik kişisel pratiklerinin ve akademik kaynakların refakatiyle sanat eleştirisinin kısa tarihini özetledi. Ayşegül Tabak, “Hikâye Anlatıcılığı, Gazetecilik ve Sanat Yazarlığı Arasındaki İlişki” konusunda bir sunum yaptı. Nazlan Ertan ise, hangi durumlarda sanat yazılarının, sanatla birinci dereceden ilgilenmeyen kişilerin ilgisini çektiği konusuna odaklanan bir konuşma yaptı.

Atölyenin ikinci gününde katılımcılar, Nail Özlüsoylu’nun rehberliğinde, Altuğ, Tabak ve Ertan ile birlikte Arkas Sanat Merkezi’ndeki “Picasso: Gösteri Sanatı” sergisini ziyaret ettiler ve ardından, eğitmenlerin rehberliğinde sergiye dair birer yazı hazırladılar.

Atölyenin katılımcılarından Ayşe Perin (Tatari), Defne Tozkoparan, Eda İlbeyci, Gülderen Depas, Öykü Çelik, Seval Deniz Karahaliloğlu, Sevim Özkal ve Yusuf Bulut’un yazıları bir kitapçıkta toplandı. Kitapçığa aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sergi: Derin Kadar İnce

Orhan Cem Çetin, “Derin Kadar İnce” sergisiyle Galeri A Güncel Sanat Merkezi’nde Fotoğraf sanatının sınırlarını genişleten işleriyle tanınan sanatçı Orhan Cem Çetin, küratör Eda Yiğit’in “Derin Kadar İnce” başlığı altında İzmir için bir araya getirdiği çalışmalarıyla Galeri A’da 7 Ocak 2020 tarihinde açılacak sergide sanatçının ağırlıklı olarak son dönem işleri görülebilecek. Preslenerek düzleştirilmiş organik yapıların görüntüleri ve boyanmış kağıt negatif tabanlı baskılardan oluşan seçki ile Boyalı Kuş isimli video da sergi kapsamında izlenebilecek.Serginin başlığı, bir yüzey sanatı olan fotoğrafın, ten kadar ince görüntü katmanının, inceliğiyle birlikte sahip olduğu anlam derinliği olanaklarına vurgu yapıyor.

Larissa Morais-Resim Sergisi

Larissa Morais Türkiye’de yapacağı ilk kişisel sergisini 28 Kasım-21 Aralık 2019 tarihleri arasında GaleriA Güncel Sanat Merkezi’nde ziyaretçilerine açıyor.

Moskova’da doğdu. Lise yıllarından beri resim yapıyor, ancak ilk aşkı fırça değil, piyanonun anahtarıydı. Bir öğretmenin değişmez vizyonunu müziğe ve görsel sanatlar dünyasına çevirdi. Sanat ödevinde kız kardeşine yardım ederken, bir his resim tutkusuna yol açtı. Moskova Stroganov Sanat Akademisi, Sahne Tasarımı Bölümü mezunu olan Larissa Morais, 1993 senesinden bu yana Amerika Birleşik Devletleri, Kaliforniya eyaletinin Los Angeles şehrinde yaşamaktadır. Sanat hayatına klasik piyano ile başlayan Morais, lise yıllarından sonra görsel sanatlar alanında devam etmiştir. Sergey Gaydikov heykel atölyesindeki çalışmalarının ardından Puşkin Müzesi’nde restorasyon eğitimi almıştır. Larissa Morais, Moskova Tiyatro Sanatları Enstitüsü BFA’dan mezun olmuş olup yıllar boyunca 15. ve 16. yüzyıl resimlerinin konservasyonu ve restorasyonu için dersler aldığı Restorasyon ve Koruma Enstitüsü’ne katılmıştır. Eserleri fotoğraf karesi gibi gerçekçi bir izlenim yaratmaktadır. Resimlerinde en sevdiği konu, detaylara gösterilen özenle birlikte modelin karakterine olan dikkat kadar güçlü olduğu resimlere bir gerçeklik kazandırdığı insan figürüdür. Morais’in resimleri gerçek güzelliği yakalamakta olup, hareketli ve duygusallık ile doludur.

KATILDIĞI SERGİLER

2019 Lahaina Galleries, Whitefish, MT – Group2019 Lahaina Galleries, Newport Beach, CA – Group2019 Lahaina Galleries, Wailea, Hawaii – Group2018 Lahaina Galleries, Napa Valley, CA – Group2018 Lahaina Galleries, Vancouver, Canada – Group2018 Lahaina Galleries, Bis Island, Hawaii – Group2017 Lahaina Galleries, Big Island, Hawaii – Solo2017 Lahaina Galleries, Newport Beach, CA – Group2017 Lahaina Galleries, Portland, OR – Group2017 Lahaina Galleries, Newport Beach, CA – Group2017 Lahaina Galleries, Wailea, Hawaii – Group2016 Lahaina Galleries, Newport Beach, CA – Group2016 Lahaina Galleries, Lahaina, Hawaii – Group2015 Lahaina Galleries, Wailea, Hawaii – Group2014 Lahaina Galleries, Newport Beach, CA – Group2015 Lahaina Galleries, Maui, Hawaii – Group2014 Lahaina Galleries, Newport Beach, CA – Group2012 Larissa Morais Studio, Orange, CA – Solo2012 The Dina Collection, Beverly Hills, CA – Group2012 Studio Gallery at Bayside Restaurant, Newport Beach, CA – Solo2012 Studio Gallery at Bistango Restaurant, Irvine, CA – Group2011 Bowers Museum, Santa Ana, CA., Russian White Nights Event2011 Christopher Morgan Galleries, Palm Desert, CA – Solo2010 Christopher Morgan Galleries, Palm Desert, CA – Solo2010 Glass Garage Gallery, West Hollywood, CA – Group2009 Miranda Galleries, Laguna Beach, CA – Two Men Show2009 Christopher Morgan Galleries, Palm Desert, CA – Solo2008 Fendi Casa, West Hollywood, CA – Group2008 Christopher Morgan Galleries, Palm Desert, CA – Solo2008 Glass Garage Gallery, West Hollywood, CA – Group2007 Zantman Art Galleries, Palm Desert, CA – Solo2007 Evan Lurie Gallery, Carmel, IN – Group2007 Lurie Fine Art Galleries, Miami, FL – Group2006 Glass Garage Gallery, West Hollywood, CA – Solo2005 SOHO Gallery, Studio City, CA – Group2005 Lurie Fine Art Galleries, Boca Raton, FL – Solo2004 SOHO Gallery, Studio City, CA – Solo2004 RDS Gallery, S. Hampton, FL – Solo2004 Kent Gallery, Key West, FL – Group2004 Lurie Fine Art Galleries, Boca Raton, FL – Solo2003 SOHO Gallery, Studio City, CA – Solo2003 SOHO Gallery, Studio City, CA – Group2003 Glass Garage Gallery, West Hollywood, CA – Group2002 SOHO Gallery, Studio City, CA – Group2002 Glass Garage Gallery, West Hollywood, CA – Solo2002 Glass Garage Gallery, West Hollywood, CA – Group2001 SOHO Gallery, Studio City, CA – Group1993 Hammer Trade Center, Moscow, Russia – Solo1993 El Paseo Art Gallery, Mogan, Spain – Group1992 Church Art Gallery, Fremantle, Australia – Group1991 Mars Gallery, Moscow, Russia – Solo1989 Mars Gallery, Moscow, Russia – Solo1988 Mars Gallery, Moscow, Russia – Group