Cavit Atmaca Retrospektif Sergisi 1-20 Kasım 2017  

CAVİT ATMACA_0079“Düşüncelerimi, sözcüklerimi, düşlerimi, topluma vermek istediğim mesajlarımı resimle ifade ediyorum. Sürekli bir devinim, daha güzele ulaşmak isteği, en zoru da bu. Hiç ulaşabildiğini hissedemiyorsun, zora koşmak ama bu tutku beni dinamik, mutlu kılıyor.” cümleleriyle “Neden resim yapmak? sorusunun cevabını veren değerli sanatçı Cavit Atmaca; sahiller, deniz, deniz mavilikleri, ören yerleri, insan grupları, kahveler, ağaç manzaraları gibi unsurlardan ilham alarak oluşturduğu eserlerinde, durgun ve duru renklerle özgür bir kompozisyon uygulaması ile doğa, insan ve memleket sevgisine dışavurumcu bir ustalıkla vurgu yapmıştır. 2016 yılında kaybettiğimiz değerli sanatçının anısına düzenlediğimiz sergide, İzmirli sanatseverler ustanın 1955 – 2015 döneminden eserlerini izleme fırsatı elde ediyor.

Biyografi

1931 yılında Adapazarı’nda doğdu. 1955 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü’nü bitirdi. Kütahya Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü, İzmir Resim ve Heykel Müzesi Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Buca Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı. Şimdiye kadar İstanbul, Ankara ve İzmir’de olmak üzere 50’nin üstünde kişisel sergi açtı. 200’ü aşkın karma sergiye katıldı. Çeşitli yarışmalarda kazandığı 7 ödülü vardır. Eserleri; müzelerde, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.  Cavit Atmaca, hayatının sonuna kadar, İzmir Alsancak semtinde özel atölyesinde çalışmalarına devam etmiştir. 27 Mayıs 2016 ‘da vefat etmiştir.

Eserlerinin Bulunduğu Yerler

Ankara ve İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzeleri, Milli Kütüphane Koleksiyonu, Kültür Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Ankara Devlet Konservatuarı, Akbank, İş Bankası, Ziraat Bankası Koleksiyonları, MTA Koleksiyonu, Bolu Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Izmir Selçuk Yaşar Müzesi, Yaşar Holding, İzmir Büyükşehir Belediyesi koleksiyonlarında ayrıca yurtiçi ve yurtdışında çeşitli özel koleksiyonlarda birçok eseri bulunmaktadır.