Sanatçılar için Kendini Anlatma ve Sanat Piyasasına Giriş Çevrimiçi Seminer – Atölye Programı 8 Temmuz – 2 Ağustos 2020
“Sanatçılar için Kendini Anlatma ve Sanat Piyasasına Giriş” başlıklı proje, özellikle görsel sanatlar alanında aktif olan genç ve yeni sanatçıların, portfolyo ve eserleri hakkında metin hazırlama, kendilerini tanıtma becerilerinin geliştirilmesi, yetkin kişilerin deneyimlerinden yararlanarak sanat piyasasının aktörleri ve işleyişi hakkında bilgi edinmeleri için platform yaratıyor.  
Proje sayesinde sanatçıların; sergi, yarışma, eğitim, konuk sanatçı programı gibi başvurular ile olası işbirlikleri için ihtiyaç duydukları, kendilerini ve çalışmalarını en doğru şekilde ifade etme bilgi ve becerilerini geliştirmeleri amaçlanıyor. Sanatçıların orta-uzun vadede, arzu ettikleri ulusal ve uluslararası izleyici kitlelerine erişmek için sanat piyasasına dair güncel bilgileri edinmeleri de projenin amaçlarından.
 
Proje geliştirme ve koordinasyonu Begüm Tatari’nin üstlendiği çevrimiçi program, 8 Temmuz-2 Ağustos 2020 tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Toplam 7 seminer ve 1 atölyeden meydana gelen proje, K2 Güncel Sanat Merkezi ve Galeri A Güncel Sanat Merkezi ortaklığında, Kültür için Alan desteğiyle hayata geçiriliyor. Proje kapsamındaki atölye programı ise, Montclair Eyalet Üniversitesi, Nesin Sanat Köyü, amberPlatform ve 4×4 Sanatçı Rehberlik Programı işbirliğinde düzenleniyor. 
 
Seminerlere katılım ücretsiz olup seminerleri izlemek için kayıt yaptırmak gerekmiyor. Tüm seminerler, https://www.youtube.com/K2guncelsanatmerkezi kanalından canlı olarak yayınlanıyor.
 
Katılımın yine ücretsiz olduğu ve İzmir’den sanatçılara yönelik atölye içinse, 20 kişilik bir kontenjan bulunmakta olup, 3 Temmuz saat 18:00’a kadar https://form.jotform.com/201733619984060 bağlantısından başvuru yapmak gerekiyor.
—–
 
Seminer Programı
 
Tüm seminerlerin başlangıç saati: 18:00
 
·      Başarılı Bir Sanatçı Olmanın Gerekleri*
8 Temmuz
Evelien Kunst 
 
·      Sanat Piyasasına Giriş
10 Temmuz
Prof. Dr. Aylin Seçkin
 
·      Sanatçılar için Kariyer Yolu
11 Temmuz
Prof. Dr. Aylin Seçkin
 
·      COVID-19 Salgınının Sanat ve Kültür Üzerindeki Etkisi*
13 Temmuz
Luigi Galimberti
 
·      Türkiye’de Küratöryal Pratikler ve Küratör-Sanatçı İlişkileri
17 Temmuz (I. Bölüm)
18 Temmuz (II. Bölüm)
Derya Yücel
 
·      Sanatçılar Çalışmalarını Nasıl Tanıtmalı*
1 Ağustos 2020
Evelien Kunst
 
Atölye Programı
 
·      Sanatçılar için Portfolyo Geliştirme Atölyesi
20-30 Temmuz 2020
Işın Önol, Dr. Livia Alexander, Ekmel Ertan
 
 
*İlgili seminerler İngilizce verilecek olup, yayın esnasında İngilizce-Türkçe tercüme sağlanacaktır.
 
Seminerlerin ortalama süresi: 1 saat 15 dakika
 
—–
 
Ayrıntılı Program
 
·      Başarılı Bir Sanatçı Olmanın Gerekleri*
8 Temmuz
Evelien Kunst 
 
Başarılı bir görsel sanatçı, sadece görsel alanda eğitim görmüş ve sanatsal/ görsel anlatımlar bularak geliştirme konusunda iyi koku alabilen biri değildir. Başarılı bir sanatçı, aynı zamanda çalışmalarını bir bağlama oturtma, çalışmalarına ilişkin bir argüman sunma, kendini ve çalışmalarını tanıtma, ağ oluşturma, pazarlık etme ve organize olma konularında da iyidir. Görsel sanatçıların sanat görüşlerini ve eserlerini ifade etme ve derinleştirmelerine ilişkin özgün bir Hikâye Anlatıcılığı Kanvası oluşturan Kunst, seminerinde bu konulara değinecektir.  
 
·      Sanatçılar Çalışmalarını Nasıl Tanıtmalı*
1 Ağustos 2020
Evelien Kunst
 
Bir sanatçı olarak işinizin görülmesini ve insanların onunla ilgilenmesini istersiniz. Bir galeri veya müzede sergi açmayı, çalışmanızın bir dergi veya gazetede yayınlanmasını veya yeni bir iş yapmak/ mevcut işinizi genişletmek için hibe başvurusunda bulunmayı isteyebilirsiniz. Tüm bu durumlarda, çalışmanızı insanların ilgisini çekecek şekilde sunmanız gerekir. Bu seminerde Kunst, bunun nasıl yapılacağı hakkında pratik ipuçları verecektir.
 
Evelien Kunst:
Evelien Kunst (Hollanda, 1972) serbest bir fotoğraf ve medya danışmanıdır. 2017 yılında, Yvonne Brandwijk ve Stephanie Bakker ile birlikte, yenilikçi bir medya şirketi olan Laika Productions’ı kurmuştur. Eylül 2018’den beri Narrative Journalism Foundation’ın direktörüdür. Fotoğraf endüstrisinde, reklam, iletişim, eğitim ve fotoğrafçı ilişkileri gibi alanlarda 20 yılı aşkın uluslararası deneyime sahiptir. 2012-2015 döneminde güncel küresel meselelere odaklanan görsel hikâye anlatıcılarını bir araya getiren bir kolektif olan NOOR’un yöneticiliğini yapmıştır. 2008-2012 yıllarında, yaratıcı ve stratejik iletişim ajansı The Red Dot Agency’de müşteri yöneticisi olarak çalışmıştır. 1999 ile 2008 arasında, tüm dünyadan fotoğrafçılar için eğitimler düzenlediği World Press Photo’da görev yapmış, Joop Swart Masterclass’ı yönetmiştir. Amsterdam Üniversitesi’nden İletişim yüksek lisansına sahip olan Kunst, Amsterdam’da yaşamaktadır. Aarhus’taki Danish School of Journalism (DMJX) ve Amsterdam’daki Fotoacademie’de düzenli olarak dersler vermektedir.
 

 
·      Sanat Piyasasına Giriş
10 Temmuz
Prof. Dr. Aylin Seçkin
 
·      Sanatçılar için Kariyer Yolu
11 Temmuz
Prof. Dr. Aylin Seçkin
 
İki bölümden oluşan bu seminerin “Sanat Piyasasına Giriş” başlıklı ilk bölümünde katılımcılar sanat piyasasına dair genel tablo hakkında, “Sanatçılar için Kariyer Yolu” başlıklı ikinci bölümünde ise ilk eser fiyatı belirleme, galeri seçimi, yapılmaması gerekenler gibi hususlarda bilgi edineceklerdir.
 
Prof. Dr. Aylin Seçkin:
1991’de Boğaziçi Ekonomi Bölümünden üçüncülükle mezun olduktan sonra, 1991-92 arasında Jean Monnet bursu ile Université Libre de Bruxelles’den Avrupa Ekonomisi üzerine Master derecesini, 1999’da Carleton Üniversitesi’nden (Kanada) Ekonomi Doktorasını almıştır. 2001 yılına kadar Kanada’da Cirano Araştırma Merkezi, Montreal Üniversitesi, Carleton Üniversitesi, Mount Allison Üniversitesi’nde çalıştıktan sonra 2001 yazında Türkiye’ye dönerek Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü kadrosuna katılmıştır. 2009 yılında Doçentlik, 2015 yılında Profesörlük derecesini alan Aylin Seçkin’in, sanat ve kültür ekonomisi ve sanat yatırımları üzerine Empirical Economics, Journal of Cultural Economics, Economics Bulletin’de, nüfus, yaşlanma ekonomisi üzerine ise Economic Modelling gibi çeşitli akademik dergilerde birçok makalesi yayınlanmıştır. Bilgi Üniversitesi’nde Ticaret Teorisi, Para Teorisi, Spor Ekonomisi, Sanat ve Kültür Ekonomisi ve İnternet (Startup) Ekonomisi dersleri veren Prof. Seçkin 2016-2017 akademik döneminde Berkeley Üniversitesi ve Ottawa Üniversitesi’nde sabatik iznini geçirmiş olup, halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümünde Profesör olarak görevlidir.
 

 
·      COVID-19 Salgınının Sanat ve Kültür Üzerindeki Etkisi*
13 Temmuz
Luigi Galimberti
 
Küresel düzeyde yaşanan COVID-19 salgını sürecinde, kültür-sanat alanı çok zor bir dönemden geçmektedir. Birçok sanatçı, faaliyetlerini ertelemek veya iptal etmek zorunda kalırken izleyicileri ve ziyaretçileriyle etkileşimini kesintisiz sürdürmek için dijital platformlarda yeni ve yaratıcı yöntemler geliştirmeye gayret etmektedir. Seminer ile sanatçıların bu olağanüstü dönemde ihtiyaç duydukları bilgileri edinmelerini hedeflenmektedir. Galimberti, salgının sanat ve kültür alanını nasıl etkilediğine dair mevcut durumun yanı sıra, bilgi ve deneyimleri ışığında salgının bu alanda önümüzdeki dönemde ne gibi gelişmelere neden olacağına ilişkin değerlendirmelerini aktaracaktır.
 
Luigi Galimberti:
Luigi Galimberti, 70’ten fazla ülkede 750 üyesi bulunan, dünyanın en büyük konuk sanatçı programları ağı Res Artis’in Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Daha önce Londra’da Tate’de Araştırma Müdürü olarak görev yapmıştır. 2012-2017 yılları arasında Brezilya, Çin ve birkaç Avrupa ülkesinde sanatçılar, mimarlar, tasarımcılar ve yazarlar için bir değişim programı olan Transnational Dialogues’un (Uluslarötesi Diyaloglar) Direktörlüğünü yürütmüştür. Galimberti, Paraguay’daki sanat ve yaratıcı endüstrileri desteklemek ve tanıtmak için bir proje olan ARTE PY’nin kurucusudur. IULM University (Milano), ISPI School (Milano) ve London School of Economics’te (Londra) eğitim almış olup, Sosyoloji ve Sanat Yönetimi Bölümü mezunudur. Londra’da yaşayan Galimberti, İngiltere’de Chartered Manager statüsü kazanmıştır.
 

 
·      Türkiye’de Küratöryal Pratikler ve Küratör-Sanatçı İlişkileri
17 Temmuz (I. Bölüm)
18 Temmuz (II. Bölüm)
Derya Yücel
 
Bu eğitimde, Yücel’in alandaki önemli bilgi ve deneyimleri doğrultusunda, örneklerden yararlanılarak Türkiye’deki küratöryal pratikler ve küratör-sanatçı ilişkilerine dair sanatçıların ihtiyaç duyduğu bilgiler iki bölüm halinde verilecektir.
 
Derya Yücel:
Küratör, sanat yazarı, akademisyen ve AICA Türkiye (Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği) üyesidir. Sanat Yönetimi lisansının ardından (2006), Müzecilik ve Sanat Tarihi yüksek lisansını tamamlamıştır (2010). İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Sanat Tarihi alanında doktora çalışmasına devam etmektedir. 2006-2017 yılları arasında İstanbul Kültür Üniversitesi, 2009 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.
 
Ocak 2015 tarihinden itibaren Sabancı Üniversitesi KASA Galeri’nin Sergi Projeleri Sorumlusu olarak görev yapan Yücel’in çok sayıdaki küratöryel projeleri arasında “Kore-Türkiye Çağdaş Sanat Değişim sergileri” Incheon/Seul/İstanbul 2006-2007, “Save As” Milano Trienale Bovisa 2008, “28. Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi” Akbank Sanat 2009, “Nil Yalter” Viyana Galerie Hubert Winter 2011, “Reunion…Buluşma” Sabancı Müzesi 2015, “Formsuz” İstanbul-Belgrad 2014-2015, “Göremediğimiz Tüm Işıklar” Galerist 2017, “Aşk’la Semiha Berksoy” O’Art 2017, “EV” Müze Evliyagil Ankara 2017, BASE Yeni Mezunlar Platformu Sergileri (2017-2019) bulunmaktadır. Nazlı Gürlek ve Fırat Arapoğlu ile birlikte 2018 Mayıs’ında gerçekleşen 4. Mardin Bienali’nin küratörlüğünü üstlenmiştir.
 
Kitapları, Yeni Medya Sanatı ve Yeni Müzecilik (2012), Nil Yalter Sanatçı Monografisi (2013) İrfan Önürmen Sanatçı Monografisi (2015), Semiha Berksoy: Cataloque Raisonne (2017) ve Ali Alışır Sanatçı Kitabı (2019) dışında çok sayıda sanatçı kataloğu, derleme kitap, basılı/ dijital mecrada sanat üzerine yazıları yayımlanmıştır.
 
www.deryayucel.com
 

 
Sanatçılar için Portfolyo Geliştirme Atölyesi
Çevrimiçi Atölye Programı
20-30 Temmuz 2020
 
Sanatçıların; sergi, yarışma, eğitim, konuk sanatçı programı gibi başvurular ile olası işbirlikleri için kendilerini ve eserlerini en doğru şekilde ifade eden portfolyolara sahip olmaları önem taşıyor. Bu atölye programı, özellikle genç ve yeni sanatçıların portfolyolarını hem içerik hem de tasarım açısından geliştirmelerini sağlamayı amaçlıyor.
 
Kontenjanın 20 kişi olduğu atölye, “sanatçı metni yazımı”, “portfolyo değerlendirmesi” ve “portfolyo tasarımı” konularında, 20-30 Temmuz 2020 tarihlerinde toplam 20 saatlik bir eğitim süresini içeriyor. Eğitim süresi, ders saatlerinin dışında kalan, katılımcıların üzerinde çalışmaları için kendilerine verilecek işleri de kapsıyor.
 
Atölye sonunda katılımcıların portfolyo hazırlama konusunda metin, tasarım ve içerik bağlamında önemli bir geribildirim edinmeleri ve nasıl ilerleyeceklerine dair fikirlerinin oluşması hedefleniyor. Atölyeyi tamamlayan katılımcılara, katılım belgesi veriliyor.
 
Atölye programı, görsel sanatlar alanında aktif olan İzmir’den sanatçılara açık olup, başvuru için herhangi bir eğitim koşulu bulunmuyor. Bununla beraber atölye, üniversite programlarına başvuru hazırlamaya yönelik bir eğitimi içermiyor. 
 
Başvurular, atölye eğitmenleri Işın Önol, Dr. Livia Alexander ve Ekmel Ertan tarafından değerlendirilecek olup, başvuru sonuçları 10 Temmuz 2020 tarihinde e-posta ile bildirilecek.
 
K2 Güncel Sanat Merkezi ile Galeri A Güncel Sanat Merkezi’nin ortaklığında, Montclair Eyalet Üniversitesi, Nesin Sanat Köyü, amberPlatform ve 4×4 Sanatçı Rehberlik Programı işbirliğinde düzenlenen atölye programı, Kültür için Alan desteğiyle hayata geçiriliyor.
 
Katılımın ücretsiz olduğu program, Montclair Eyalet Üniversitesi’nin eğitim platformu kullanılarak, tamamen çevrimiçi ortamda gerçekleştiriliyor.
 
Dr. Livia Alexander derslerini İngilizce verecek olup, katılımcıların ihtiyaç duyması halinde bu derslerde İngilizce-Türkçe tercüme sağlanacaktır.
 
Son başvuru tarih ve saati: 3 Temmuz 2020, 18:00

Başvuru formu: https://form.jotform.com/201733619984060
 
 
Eğitmenler
 
Işın Önol (MFA, MAS):
Işın Önol küratör, eğitimci ve araştırmacı olarak çalışmalarını ağırlıklı olarak New York, Viyana ve İstanbul’da sürdürmektedir. Sosyal adalet, ayrımcılık ve politik şiddet konularına odaklanan küratöryal ve akademik araştırmalarında, sözlü tarih ve arşivler vasıtasıyla kolektif hafıza için yeni alan ve olanaklar açmayı hedefler. Montclair Eyalet Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans bölümlerinde okutman olarak çalışmaktadır. Eş zamanlı olarak, Columbia Üniversitesi, Sosyal Farklılıklar Araştırma Merkezi’nde akademik çalışmalarını yürütmekte, Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında doktora yapmaktadır. Zürih Sanat Üniversitesi’nden (ZHdK) 2011 yılında Küratörlük alanında, İstanbul Sabancı Üniversitesi’nden ise 2003 yılında Görsel Sanatlar alanında yüksek lisans derecelerini elde etmiştir. 2016 yılında Viyana’da Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi’nde Sosyal Tasarım Yüksek Lisans Programında, 2014’te ise aynı üniversitenin Dijital Sanat Programında konuk öğretim görevlisi olarak, İstanbul’da 2006-2009 arasında Proje4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi’nde direktör olarak çalışmıştır. 2013 yılından bu yana Nesin Sanat Köyü’nün eğitim programlarını organize etmektedir. Roberto Cimetta Fund’un yönetim kurulundadır.
https://isinonol.com/
 
Livia Alexander (PhD):
Küratör ve yazar olan Livia Alexander, New Jersey’deki Montclair Eyalet Üniversitesi’nde Küresel Görsel Kültürler alanında Yardımcı Doçent olup, Sanat ve Tasarım Bölüm Başkanı’dır. Çalışmaları, sanat altyapısı ile sanatsal üretim, kentlilik ile mekân oluşturma arasındaki ilişkiyi araştırmaya ve yemek ile sanatın kültürel siyasetine, Ortadoğu ile Güneydoğu Asya’daki güncel sanata odaklanır. Dünyaca tanınmış birçok kurumda çok sayıda sanat ve film programının, sergi ve etkinliğin küratörlüğünü ve direktörlüğünü üstlenmiştir. Ödül kazandığı akademik makaleleri Journal of Visual Anthropology, Framework, MERIP gibi yayınlarda yer almış ve kitap bölümleri, katalog yazıları olarak yayınlanmıştır. Hyperallergic, Harper’s Bazaar, Art Arabia ve Art Africa gibi yayınlara da düzenli yazılar yazmaktadır.
 
https://www.livalex.net/
 
Ekmel Ertan (MA):
Ekmel Ertan kültür yöneticisi, küratör, sanatçı ve eğitimci olarak çalışmaktadır. Sanat ve teknoloji alanında araştırma, üretim ve sergileme yapan, İstanbul’da kurulu amberPlatform / BİS Beden-İşlemsel Sanatlar Derneği’nin kurucu üyesi ve sanat yöneticisidir. 2007-2015 arasında İstanbul’da BİS tarafından gerçekleştirilen “amber Sanat ve Teknoloji Festivali”nin yöneticisidir. 2007’den bu yana sanat ve teknoloji bağlantılı birçok Avrupa Birliği destekli uluslararası projenin yerel koordinatörlüğünü ve yöneticiliğini yapmıştır. 1999’dan bu yana Bilgi Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi Görsel iletişim tasarımı bölümlerinde, İstanbul Teknik Üniversitesi TBT programında medya sanatı ve tasarım dersleri vermiştir. Şu anda İzmir’de yaşamakta ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı programında ders vermektedir.
 
https://forumist.com/
 

 
İletişim ve İçerik Yönetimi: Buse Mutan
Grafik Tasarım: Gizem Doğu
İngilizce-Türkçe Tercüme: Hale Eryılmaz