SUHANDAN ÖZAY DEMİRKAN LİFLERİN DİLİ / FIBER LANGUAGE ART shoes & textiles

Liflerle başlayan öyküler…

Özay bu sergisini, dünya da tekrar gündemde olan “ zanaatın yükselen trendi” üzerine kurgulamış.Lif Sanatı( Fiber Art ) geleneksel elyaf malzemeler, süreçler ve tarihin yanı sıra diğer yaratıcı disiplinler arasındaki beklenmedik ilişkileri araştıran sanat üzerine kurulu yenilikçi çalışmaları   içeriyor.

Tapestry, dokumanın bir sanat formu olarak profilini yükseltmeyi, bu sanat formunun yenilenmesini ve görünürlüğünü sağlamayı amaçladı.Serginin 2. bölümü kağıt ayakkabı heykeller ve sanatsal ayakkabı düzenlemeleri  oluşturuyor.

Sergi, farklı temaların objektifiyle ayakkabı tasarımına bakıyor “ayakkabıların dünyada gezdikleri” tema aracılığıyla yerlerini aldılar. Sanatçı, çalışmalarının bir kadının yaşamının farklı evrelerinde düşlediği farklı ayakkabılar üzerine bir fantezi olduğunu belirtiyor. Düş ile gerçeğin, dün ile yarının, gelenek ile modernitenin, yerel ile evrenselin kesiştiği bir an üzerine kurgulanan bir fantezi… Çeşitli geleneksel ve geleneksel olmayan teknikleri harmanlıyor. Nesnelerin bir tür yokluğa; izleyicinin vücudun yokluğunda nasıl tepki vereceği ile ilgilidir.

Sanatçı, bütün bunların yanında elbette, sanat ve zanaatın ne denli özgür bir yaratıcılık sahnesi oluşturduğunu da vurguluyor.

Biyografi

İzmirli; sanat eğitimini Avusturya , Hochschule für Angewandte Kunst in Wien’de, Dekoratif Yapıtlar ve Tekstil- Moda alanında tamamlayarak 1971’de Viyana Devlet Akademi ödülünü aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk El Sanatları Bölümünde “Dokuma Resim Sanatı” üzerine  Sanatta Yeterlik derecesini tamamladı. 1997’ de  Alaçatı, Çeşme’de atölye ve galerisini kurdu.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Bölümü Başkanı olarak tam zamanlı ders vermeyi sürdürdü  ve emekli olduğu Şubat 2011 tarihine kadar ayrıca Moda Aksesuar Tasarım Progamı’nın kuruluşunda, takı, deri ve ayakkabı tasarımı dalında önemli bir rol aldı. Bugün  ulusal – uluslararası tasarım ve sanat projelerini yönetmekte, danışmanlık yapmakta, bilimsel ve sanatsal atölye  çalışmalarını İzmir ve Alaçatı’da sürdürmektedir.

“Liflerin Dili” Sergisi 06-24 Şubat tarihleri arasında Galeri A’da izleyiciye sunulacaktır.

Tüm sanatseverler davetlidir.

 

 

 

www.galeri-a.com.tr

twitter: @galeri_a_izmir

instagram: @galeri_a_izmir

facebook/Asanatgalerisi

www.suhandanozay.com

ozaysuhandan@gmail.com