Sergi: Herkes Gittiyse Çıkabilir miyim?


Resimlerimde yarattığım karakterler, evimin gizli bir odasında saklanop, misafir gittiğinde ortaya çıkmayı bekleyen, zihnimin haylaz ve protest çocukları.
Her biri çocukluğumdan bugüne kadar biriktirdiğim anıların, tanık olduğum beni etkileyen çarpıcı olayların bilinçaltımdan istemsizce çıkıp plansiz bir şekilde tuvale yansımasıdır.

Sergi: Nasıl..?

NASIL..?
Resim, gösterdikleri, temsil ettikleri, çağrıştırdıklarıyla izleyicinin görme biçimini etkiler ve iletişim kurar. Arzu Aydın Deveci’nin resimlerinde, algılanabilir ve neresi olduğu belli olmayan mekân veya mekânın olmadığı tuval boşluğunda betimlenen kadınlar, kuşlar, ağaçlar, binalar ve kentlerle diyalog kurmanın birçok yollu vardır: Bu yollardan biri “Nasıl” sorusunu sormaktır. “Nasıl” soru kelimesinden sonra yerleştirdiğiniz tamamlayıcı kelimeler görme biçimlerini çoğaltır: “Nasıl Yani?”, Nasıl Olmuş?”, “Nasıl Baktın?”, “Nasıl Gördün?”, “Nasıl Bir Biçim Bu?”, “Nasılsın?” …Düşündüğümüz ve inandığımız şeyler görme biçimimizi etkiler. Belki gördüğümüz, benzettiğimiz değildir. Belki de resimdeki yüzlerde kendimizi ya da bir başkasının suretini görürüz ve bunda yadırganacak hiçbir şey yoktur.  F. Edgü “Sizin bir resimde, çiçek diye baktığınız ola ki insandır.” der. Sadece çiçek değil, bina, sokaklar, koca kent, kısacası resimde gördüğümüz herhangi bir nesne bilinç dışımızdan gelen çağrışımdır ve artık o nesne kendisinden bambaşka bir şeydir.Bu sergide “Nasıl” sorusunun arkasından gelen tamamlayıcı kelime izleyiciye kalmıştır.

Sergi, 1-17 Nisan 2021 tarihleri arasında Galeri A’da izleyiciye sunulacaktır. Tüm sanatseverler davetlidir.

Sergi: Yedi Gazel Lal

Bir kış günü kucağıma bırakılan yedi tane solmuş yapraktı yola çıkış serüvenim.
Yedi
şans mı, tılsım mı, nişan mıydı bu yedi gazel, yoksa gelecekten gelen bir mesaj mıydı?
İşaretleri izledim
Cennet cehennemin yedi katmanı
Gökkuşağının yedi rengi
Dünyanın yedi harikası
Gözle görünen yedi gezegen
Yedi temel renk
Yedi göbek soy
Yedi yön, yedi gün, yedi günde yaratılan evren derken; o gün tesadüf gibi görünen bu olay ile tamlığın mükemmelliğin sırrını yedi gazel yaprağıyla bulacağımı tahmin etmemiştim.
Yedi Gazel “Lal” sergisinde, lal olup susup; sadece resimler ile ruhunuzun sesini duyacağınız içsel bir yolculuğa çıkacaksınız.

Sergi, 17-27 Mart 2021 tarihleri arasında Galeri A’da izleyiciye sunulacaktır. Tüm sanatseverler davetlidir.

Sergi: Bir Takım / Birtakım


Bir Takım
değiliz ama
Birtakım
sanatçılar olarak,
Bir Takım
oluşturmayan
Birtakım
işlerimizi sergilemek üzere
bir araya gelmiş bulunuyoruz.
 
Video enstalasyon, heykel, seramik ve resim gibi çoklu disiplinlerin bir araya geldiği karma sergi, 23 Şubat Salı – 12 Mart Cuma 2021 tarihleri arasında izleyiciye sunulacaktır. Tüm sanatseverler davetlidir.

Sergi: 2 Kutup 1 Alan

”Eski anılarımız, yeni umutlarımız olmalıdır” der Fransız şair Arsène Houssaye.
Bireysel farklılıklar olsa da, tüm insanlar umutlu düşünme kapasitesine sahiptirler. Geçmişimizle aramıza çizmek zorunda kaldığımız sınırları aşmaya çalıştığımız şu günlerde, ‘’pozitif’’ ve ‘’negatif’’ kavramları belleklerimizde farklı anlam yüklemeleri oluşturmaya başlamıştır. Olumlu bir kelimenin bu denli çaresizlik, tedirginlik, hüzün ve mücadele gibi duygular yükleneceği, ya da olumsuz olarak anlamlandırdığımız kelimeden kıvanç duyacağımızı kestirmek zordu. Her ne kadar olumsuz anılarımız zihnimizde berraklığını korusa da İnsanlığın geçmişte aşmayı başardığı zorluklar bu günlerde her birimize umut ve inanç aşılamalı.
Karma seramik sergisi, 19-29 Ocak 2021 tarihleri arasında izleyiciye sunulacaktır. Tüm sanatseverler davetlidir.