Sergi: Bir Takım / Birtakım


Bir Takım
değiliz ama
Birtakım
sanatçılar olarak,
Bir Takım
oluşturmayan
Birtakım
işlerimizi sergilemek üzere
bir araya gelmiş bulunuyoruz.
 
Video enstalasyon, heykel, seramik ve resim gibi çoklu disiplinlerin bir araya geldiği karma sergi, 23 Şubat Salı – 12 Mart Cuma 2021 tarihleri arasında izleyiciye sunulacaktır. Tüm sanatseverler davetlidir.

Sergi: 2 Kutup 1 Alan

”Eski anılarımız, yeni umutlarımız olmalıdır” der Fransız şair Arsène Houssaye.
Bireysel farklılıklar olsa da, tüm insanlar umutlu düşünme kapasitesine sahiptirler. Geçmişimizle aramıza çizmek zorunda kaldığımız sınırları aşmaya çalıştığımız şu günlerde, ‘’pozitif’’ ve ‘’negatif’’ kavramları belleklerimizde farklı anlam yüklemeleri oluşturmaya başlamıştır. Olumlu bir kelimenin bu denli çaresizlik, tedirginlik, hüzün ve mücadele gibi duygular yükleneceği, ya da olumsuz olarak anlamlandırdığımız kelimeden kıvanç duyacağımızı kestirmek zordu. Her ne kadar olumsuz anılarımız zihnimizde berraklığını korusa da İnsanlığın geçmişte aşmayı başardığı zorluklar bu günlerde her birimize umut ve inanç aşılamalı.
Karma seramik sergisi, 19-29 Ocak 2021 tarihleri arasında izleyiciye sunulacaktır. Tüm sanatseverler davetlidir.

Sergi: Benim Dünyam

Hayatının sonraki bin yılında yoğunlaştığı ve “BENİM DÜNYAM” başlığı altında topladığı doğa yorumları ile “POSTALANMAMIŞ PULLAR” serisinden örneklerin yer aldığı bu sergide sanatçının 40 yıl önce açtığı ilk kişisel sergisi olan “DOĞA İLE HAŞIR NEŞİR” de olduğu gibi çevreci göndermeler yer almaktadır.

Biyografi
1950 yılında İstanbul’da doğan Reha Yalnızcık 1975’de Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Sanatlar Bölümünden (Günümüzde Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) mezun oldu. Orta öğrenimi sırasında tanıştığı Grafik Sanatların birçok dalında ürünler verdi, ödüller aldı(kitap kapağı, afiş ve illüstrasyon çalışmaları ile). Basın yayın kuruluşlarının gazete ve dergi tasarımlarından logolarına kadar farklı alanlarında da çalıştı. Her zaman en büyük arzusu yalnızca resim yaparak yaşamaktı. Önceleri resim ve grafik sanatları birlikte sürdürdü. İlk kişisel sergisi ‘’Doğa ile Haşır Neşir’’ i(1980 İstanbul Taksim Sanat Galerisi), ‘’Barış’a’’(1981 İstanbul Taksim Sanat Galerisi), ’’Benim İstanbul’um’’(1984 İstanbul Taksim Sanat Galerisi), ilkokul öğrencileriyle birlikte, ortaklaşa yaptığı çalışmalar ile ’’Her gün 23 Nisan’’(1985 İstanbul Taksim Sanat Galerisi), sergilerini bu dönemde gerçekleştirdi. Günümüze kadar 80’in üzerinde kişisel sergi açtı, 100’ün üzerinde karma sergiye katıldı. Ayrıca kendi gibi ressam olan kızı Perincan Yalnızcık ile ortak 14 sergiye imza attılar. 1988-89 yıllarında çocuklara televizyondan resim dersleri verdi.
Pek çok soruna göndermeler içeren resimleriyle oluşan sergilerinin dışında, çok önem verdiği düşünme eğilimine dikkat çekme adına 1992 yılının Ocak ayında 2 adet düşünce kitabı yayınladı. Yurtiçi ve Yurtdışında çok çeşitli yayınlarda yer aldı. Kartpostal, kupa ve telefon rehberi gibi Unicef ürünleri için eserleri seçildi, yayınlandı. Grafikerlik yaptığı dönemde, afiş, kitap kapağı ve illüstrasyon dallarında aldığı çeşitli ödüllerin dışında, 1992 yılında sanatçıya Çocuk Vakfı tarafından ‘’Son Kırk Yılın Çoçuk Resimlerine Katkı Ödülü’’, Inepo’nun ilk kez dağıttığı ‘’Çevre Sanat Ödülleri’’nden; ‘’Resim Dalı’’ ödülü verildi.(2001) 2013 yılında ise Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı’nın, Plastik Sanatlar ödülüne layık görüldü.
17 Eylül-10 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek olan “Benim Dünyam” sergisine tüm sanatseverler davetlidir.

Sergi: Zaman ve Nefes

Galeri A, 04 Mart – 14 Mart 2020 tarihleri arasında, “Zaman ve Nefes” başlıklı karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide heykeltıraş Arzu Tanlası Erkan, ressam ve heykeltıraş Esin Öner, cam tasarımı sanatçısı İbrahim Dinçol, kaligraf ve ressam Murat Patur, fotoğraf sanatçısı Taner Öner ve heykeltıraş Timuçin Gözaydın yer alıyor.

Serginin küratörlüğünü Yeşim Mançe üstleniyor. Sergi, bir yandan zamanın acımasızlığına işaret ederken, diğer yandan izleyicisini, dünyayı yaşanabilir hale getirmek için çalışan canlılarla buluşturan bir kurguya yakınlaştırıyor. Sanatçıların birbirleriyle ve eserleriyle bütünleşmesi, doğanın kendisinden, onun kapsayıcı ve hiyerarşik olmayan varlığından ilham almaları “Zaman ve Nefes”i izleyicinin algısıyla eşleştiriyor.

Zaman ve Nefes;

Yaşam alanınızın konforu dışında, hayatı doğallığıyla, sınırlarınızı zorlamadan kabullenip özgürleşeceğiniz ve doğayı yeniden keşfedip anlayacağınız bir pencereden görmeye davet ediyor.

Güncel Sanat Yazarlığı Atölyesi Kitapçığı

Kültür için Alan desteğiyle, Galeri A Güncel Sanat Merkezi’nde “Güncel Sanat Atölyeleri: Anlama ve Yazma” başlıklı bir proje gerçekleştirildi. Proje kapsamında, 22-23 Kasım, 29-30 Kasım ve 6-7 Aralık 2019 tarihlerinde, sırasıyla “Güncel Sanatı Anlamak”, “Güncel Sanat Yazarlığı” ve “Sanat Eleştirmenliği” başlıklarında üç farklı atölye düzenlendi.

Proje kapsamındaki “Güncel Sanat Yazarlığı” başlıklı atölyenin ilk gününde düzenlenen panelde Evrim Altuğ, “Ne yazsam sanat olur (mu?)” başlıklı bir sunum yaparak, 20 senelik kişisel pratiklerinin ve akademik kaynakların refakatiyle sanat eleştirisinin kısa tarihini özetledi. Ayşegül Tabak, “Hikâye Anlatıcılığı, Gazetecilik ve Sanat Yazarlığı Arasındaki İlişki” konusunda bir sunum yaptı. Nazlan Ertan ise, hangi durumlarda sanat yazılarının, sanatla birinci dereceden ilgilenmeyen kişilerin ilgisini çektiği konusuna odaklanan bir konuşma yaptı.

Atölyenin ikinci gününde katılımcılar, Nail Özlüsoylu’nun rehberliğinde, Altuğ, Tabak ve Ertan ile birlikte Arkas Sanat Merkezi’ndeki “Picasso: Gösteri Sanatı” sergisini ziyaret ettiler ve ardından, eğitmenlerin rehberliğinde sergiye dair birer yazı hazırladılar.

Atölyenin katılımcılarından Ayşe Perin (Tatari), Defne Tozkoparan, Eda İlbeyci, Gülderen Depas, Öykü Çelik, Seval Deniz Karahaliloğlu, Sevim Özkal ve Yusuf Bulut’un yazıları bir kitapçıkta toplandı. Kitapçığa aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.