ARALIK IŞIĞI

Zaman itibariyle ilerliyor, yeni bir başlangıca doğru koşuyoruz. Değişimin kaçınılmazlığının bilgisi ve ümidi dünyada, ülkemizde ve çevremizde olumsuz koşullara dayanabilmemiz, akıl ve beden sağlığımızı koruyabilmemizin temel dayanaklarından birisidir.Üzerimize boca edilip biriken envai çeşit baskı ve basınç, feri azalan günışığı, koyulaşan gece karanlığı ve soğuk kış unutulmamalı ki baharı karnında barındırıyor. Dolayısıyla yaşama sevincini muhkemleştirip, kararlı ve sağlam bir temel oluşturan değerlerle donatıp insanca yaşam güçlerimizi berkiten sanat, bize bu kış aylarında ışık dolu bir aralık sunuyor. Şair ve şarkıcı Leonard Cohen’in bilinen “Anthem” şarkısındaki gibi; her şeyde bir çatlak vardır, ışık da oradan girer…

Yeni bir başlangıcın temsili olan yılbaşına doğru özenle seçtiğimiz sanatçıların eserleri dileriz sizlere de bir nefes, ışık, renk, güzellik ve umut aralığı sunarlar. Eğer evlerinizde yer verebilirseniz yaşamlarınızı yoğun bir şekilde esinleyecekler ve güzelleştirecekler.  Sadece ziyaret edip görmeniz de hayal dünyanızın genleşmesini, görme duyunuz ve hemen arkasındaki eşsiz mekanizmanın keyfini sürmeniz, sanatçının duygu ve yaratım sürecini paylaşabilmeniz açısından olağanüstü bir deneyim sunacaktır.

Attila Güllü

BİYOGRAFİ

Ekin Koç

1986 yılında İstanbul’da doğan Ekin Su Koç 2007-2008 yıllarında Erasmus öğrenci değişim programı ile İspanya-Sevilla Üniversitesi’nde eğitim gördü, 2010 yılında lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde tamamladı. 2015 yılında Işık Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Resim Ana Sanat Dalı Tezli Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Kağıt üzeri kolaj, tuval üzeri boya gibi tekniklerin yanı sıra son dönemlerde kumaş üzerine de çalışan Ekin Su Koç’un işleri, genellikle göç, yersiz yurtsuzluk ve beden algısı gibi kavramlar üzerine gelişen güncel tartışmalardan besleniyor. Sanatçının resimlerinde kullandığı öğe ve imgeler, içinden geçtiği zamanın, mekân ve insanların, kendisi üzerindeki etkilerinden doğarak hem öznel hem toplumsal referans noktalarına dokunuyor. Yarattığı yeni bedenlerde hem etnik hem doğadan toplanan imajları bütünleştirerek, adeta yeni bir kimlik oluşturma ve bir yere ait olma evrelerinin izlenmesine olanak veriyor. Bu bağlamda işler, sanatçının kendisinin de süreç içinde bir ülkeden diğerine, bir şehirden diğerine sürüklenme haline ve kendi varlık bütünlüğünü korumak için kök parçalarını bir arada tutmasına dair bireysel bir okumaya da yol açıyor. Özel koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçı, çalışmalarına Berlin’deki atölyesinde devam ediyor.

Angela Burns

Kuzey İrlanda doğumlu illüstratör ve tasarımcı Angela Burns, 1999 yılında, Ulster Üniversitesi/ Belfast, Moda ve Tekstil Tasarımı bölümünden mezun olmuştur. Burns, Arts & Humanities Research Council ödülüne layık görülerek Southampton Üniversitesi, Winchester Sanat Okulu’nun (İngiltere) Moda ve Tekstil Tasarımı dalında Sanat Yüksek Lisansı yapma fırsatı bulmuştur. 2001 yılında, genişletilmiş değişim programı ile Hogeschool Voor de Kunsten (Utrecht/ Hollanda) ve the Institute Français de la Mode’dan (Paris/ Fransa) mezun olmuştur.

 2006’dan beri İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Önde gelen sergileri, 2020’de İzmir Goethe Enstitüsü ‘Out of Sight, Out of Mind’ moda illüstrasyon sergisi, 2019’da Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde İrlanda Büyükelçiliği işbirliği ile ‘Ev Gibisi Yok’ ve 2018’de Belfast’ta 30th Feile An Phobail International Festival’inde ‘Cultural Collages tekstil sergileri sayılabilir.

Kathrina Rupit

Kathrina Rupit, Meksika doğumlu Dublin’de (İrlanda) yaşayan bir sanatçıdır. 13 yaşındayken Meksika’nın Monterrey kentinde yaşarken mural ve graffiti sanatına başlamıştır. Meksika, Nuevo Leon Üniversitesinde fotoğrafçılık okuluna girip, sonra da görsel sanatlar bölümüne geçmiştir. Esinini kısmen Meksika’lı kökleri ve güncel sorunlara karşı olan algısının günlük yaşamının diğer parçalarıyla birleştirmesi oluşturmaktadır. Şu anda tam zamanlı bir sanatçı olarak İrlanda’da çalışmaktadır.  Dublin’de “The Chocolate Factory Yaratıcı Topluluğu” adında bir stüdyosu vardır ve galeriler, etkinlikler, festivaller veya farklı projelerle işbirliği yapmaktadır. Sanatçı Güvenlik Caddesinde bir duvar resmini  Meksika Büyükelçiliği ve Çankaya Belediyesinin değerli destekleriyle Ankara halkına sunmuştur. Ayrıca “Hayat Ağacı” adlı bir proje dahilinde 2021 yılında İzmir ve Antalya’da bir mural çalışması yapmış, daha sonra bu eserlerin yapılış sürecini ve çevrelerini konu alan bir video ile birlikte 2022 Nisan’da Meksika Dublin Büyükelçiliğinde bir resim sergisi ile İrlanda’lı izleyicilere sunmuştur. Sanatçı yoğun bir şekilde uluslararası etkinliklere davet alarak birçok ülkede sergi ve muraller gerçekleştirmektedir

“Sanatım barış, farkındalık ve coşku hakkındadır. Bir sokak sanatçısı olarak sanatımı tüm dünya sokaklarında paylaşıyorum. Çeşitli kültürler hakkında öğrendiklerim daha sonra esin kaynağı olarak çıkıyor. Tüm bu deneyimler birbirlerine sarılarak biçim, doku ve renkleri oluşturuyorlar. Umarım sanatım küçük bir odaklanma anı yaratır, daha da iyisi bir gülümseme…”

Berna Türemen

İstanbul’da yaşayıp üreten deneyimli sanatçı 55 kişisel sergi açtı. Berna Türemen sergilerine uzun soluklu baktığımızda Tatbiki Güzel Sanatlar Akademisi eğitimiyle edindiği “Bauhaus” ekolünün izlerini sürmek olası; malzeme ile organik ilişki, sürekli çalışarak pratikten özgüven, diri, özgür ve canlı bir düşgücü damıtmak , günlük yaşamdan, zamanın ruhundan ve yakın çevreden beslenmek.

Sanatçının eserlerinde şefkat ve hicivin değişen ifadelerine şahit oluyoruz. Kedilerin, meleklerin ve Kibele bedenli çiçekçi  kadınların ortak paydası özgürlük, hınzırlık, muziplik ve grotesklik. Doğallıkla her resimde sürpriz, görsel tuzaklar, kahkaha, ironinin iğneleri ve çuvaldızları izleyiciyi bekliyor; çılgın bir karnaval kalabalığına hoşgeldiniz.

M.Tau

1990 yılında doğdu. Ankara’da yaşıyor ve üretiyor.